3000
05/22 Men's Track & Field Final
t26th, 10 Pts.
NCAA III Championships
05/16 Men's Track & Field Final
No Scoring
Gregory Invitational
05/09 Men's Track & Field Final
No Scoring
Dr. Keeler Invitational
04/26 Men's Track & Field Final
3rd of 10, 106 pts.
OAC Championships - Day 2
04/25 Men's Track & Field Final
3rd of 10, 38 pts.
OAC Championships - Day 1
04/19 Men's Track & Field Final
4th of 13, 74 pts.
Kenyon Invitational
 

2013 Indoor Track & Field Championships - All OAC Performers

Top three individuals and relays are all conference. Top eight finishers score points towards team total.

Women's Pole Vault Men's Long Jump Men's Weight Throw
1. Jordan Long (OTT), 3.46m
2. Liz Delehanty (WILM), 3.36m
3. Brooke Rayokovich (MTU), 3.16m
1. Sam Ludgood (MTU), 7.28m
2. Mike Minjock (JCU), 7.22m
3. Josh Colbert (ONU), 6.75m
1. Sean Donnelly (MTU), 17.29m
2. Gaston Hayes (MAR), 17.18m
3. Mason Metts (WILM), 16.91m
Women's Long Jump Women's Weight Throw Men's Pole Vault

1. Veronica Clutter (MTU), 5.51m
2. Alexandria Allen (MAR), 5.24m
3. Michelle Grenert (OTT), 5.23m

1. Tanisha Ford (MUSK), 15.46m
2. Aimee Cline (MAR), 14.77m
3. Carly Stock (MTU), 14.59m
1. Chase Addy (MUSK), 4.93m
2. Aaric Milligan (OTT), 4.73m
3. Cory Wunderle (OTT), 4.63m
Men's 3,000 Meter Run Women's Meter 3,000 Run

Men' DMR

1. Caleb Muller (MAR), 8:38.80
2. Michael Simmons (ONU), 8:46.29
3. Pat O'Brien (JCU), 8:49.49

1. Emma McCarron (CAP), 10:07.54
OAC Record
2. Alison Steinbrunner (ONU), 10:13.77
3. Bekah Reese (OTT), 10:34.58

1. Otterbein, 10:20.88
2. Mount Union, 10:22.62
3. Wilmington, 10:23.51

Women's DMR

Women's Triple Jump Men's Shot Put
1. Ohio Northern, 12:20.74
2. Mount Union, 12:21.99
3. John Carroll, 12:51.69
1. Dana Vandervort (MAR), 10.77m
2. Jocelyn Sefick (MTU), 10.63m
3. Kristen Norris (OTT), 10.60m
1. Sean Donnelly (MTU), 17.00m
2. Mason Metts (WILM), 16,06m
3. Gage Falcone (HEID), 15.19m

Men's High Jump

Men's Triple Jump Women's Shot Put
1. Nate Davis (HEID), 2.09m
2. Trevon Sawyer (MUSK), 2.05m
3. Christian Patterson (WILM), 2.05m

1. Sam Ludgood (MTU), 15.28m OAC Record
2. Joshua Woods (JCU), 13.96m
3. Mike Minjock (HEID), 13.65m

1. Mary Beth Boyden (HEID), 13.18m
2. Carly Stock (MTU), 12.93m
3. Aimme Cline (MAR), 11.82m

Women's High Jump

Men's 4x200 Meter Relay Women's 4x200 Meter Relay
1. Vicki Moga (ONU), 1.69m
2. Emily Sheets (CAP), 1.60m
3. Alyssa Flitcraft (MTU), 1.60m
1. Mount Union, 1:30.76
2. Ohio Northern, 1:30.93
3. Wilmington, 1:31.74
1.Mount Union, 1:43.62
2. Capital, 1:47.18
3. Ohio Northern, 1:47.34
Men's 1 Mile Run Women's 1 Mile Run Men's 60 Meter Hurdles
1. Caleb Muller (MAR), 4:20.19
2. Andrew Mantell (OTT), 4:20.91
3. Nick Banks (MTU), 4:21.78
1. Emma McCarron (CAP), 5:14.71
2. Brooke Benner (MTU), 5:18.79
3. Shayla Siefker (ONU), 5:22.72
1. Ryan Lopez-Jordan (MAR), 8.22
2. Andrew Milhoan (MTU), 8.31
3. Kyle Miller (OTT), 8.43
Women's 60 Meter Hurdles

Men's 400 Meter Dash

Women's 400 Meter Dash
1. Rachel McKeever (OTT), 9.25
2. Taylor Ruffing (MTU), 9.31
3. Abbey Gray (OTT), 9.34

1. Tyler Mettille (MTU), 49.43
2. Charles Dixon (MAR), 50.41
3. Will Cameron (JCU), 50.90

1. Mary Mahoney (MTU), 55.53
2. Caitlin Prange (CAP), 59.42
3. Lisa Brasdovich (MTU), 1:01.22
Men's 500 Meter Run

Women's 500 Meter Run

Men's 60 Meter Dash
1. Tyler Sparks (MTU), 1:06.42
2. Kyle Connery (MAR) 1:07.33
3. Arnez Franklin (OTT), 1:07.47

1. Courtney Reese (MTU), 1:19.16
2. Daryn Herman (MTU), 1:19.92
3. Maureen Creighton (JCU), 1:20.85

1. Dustin Matak (MTU), 6.93 OAC Record
2. Donteea Dye (HEID), 6.98
3. Francisque Pierre-Jerome (ONU), 6.99
Women's 60 Meter Dash

Men's 800 Meter Run

Women's 800 Meter Run
1. Mary Mahoney (MTU), 7.75 OAC Record
2. Alexandria Allen (MAR), 7.81
3. Jordan Buchanan (ONU), 8.08

1. Scott Whisler (MTU), 1:56.71
2. Richard Gopel (OTT), 1:57.20
3. Wade Clark (MTU), 1:58.53

1. Emile Mazzaferri (MTU), 2:17.36
2. Catie Huber (ONU), 2:20.89
3. Caitlyn Nagy (MTU), 2:22.61
Men's 1,000 Meter Run

Women's 1,000 Meter Run

Men's 200 Meter Dash
1. Andrew Mantell (OTT), 2:32.09
2. Gage Freeman (MAR), 2:32.37
3. Dan McGeary (MTU), 2:32.73

1. Nicki Bohrer (JCU), 3:03.42
2. Brooke Benner (MTU), 3:05.62
3. Haley Turner (JCU), 3:07.24

1. Tyler Mettille (MTU), 22.35 OAC Record
2. Joshua Woods (CAP), 22.41
3. Francisque Pierre-Jerome (ONU), 22.63
Women's 200 Meter Dash

Men's 5,000 Meter Run

Women's 5,000 Meter Run
1. Mary Mahoney (MTU), 25.09
2. Caitlin Prange (CAP), 26.39
3. Aimee Hall (CAP), 26.70

1. Caleb Muller (MAR), 15:17.66
2. Joseph Montoya (OTT), 15:24.59
3. Michael Simmons (ONU), 15:27.22

1. Alison Steinbrunner (ONU), 17:39.21 OAC Record
2. Bekah Reese (OTT), 18:19.89
3. Caitlin Goggin (MTU), 18:33.07
Men's 4x400 Meter Relay

Women's 4x400 Meter Relay

 
1. Muskingum, 3:25.13
2. John Carroll, 3:25.19
3. Marietta, 3:25.55

1. Mount Union, 4:03.60
2. Capital, 4:06.17
3. John Carroll, 4:11.65

 

View: Mobile | Desktop