2013 NCAA III Mideast Regionals - Ohio Northern Individual Results

125

  • #4 Jerry Pasquale (ONU) - 6th Place
  • #4 Jerry Pasquale (ONU) won by maj. dec. over Cody Barbiche (Lycoming), 11-3
  • #4 Jerry Pasquale (ONU) won by fall over #5 Kenny Arentz (York), :45
  • #4 Jerry Pasquale (ONU) lost by dec. to #1 Mathias Ellis (Brockport), 8-4
  • #4 Jerry Pasquale (ONU) lost by maj. dec. to v #3 Delian Schneider (Heidelberg), 9-0
  • #4 Jerry Pasquale (ONU) lost by dec. to #8 Kyle McNulty (Elizabethtown), 6-4

133

  • #4 Jeremy Jones (ONU) - 3rd Place
  • #4 Jeremy Jones (ONU) won by fall over Nick Sutton (Thiel), 6:02
  • #4 Jeremy Jones (ONU) lost by dec. to #5 Chad Lammer (Elizabethtown), 4-3
  • #4 Jeremy Jones (ONU) won by fall over Dave Exler (Lycoming), 2:20
  • #4 Jeremy Jones (ONU) won by dec. over #7 Colin McDermitt (Heidelberg), 4-2
  • #4 Jeremy Jones (ONU) won by dec. over #6 Jeremy Border (MtU), 5-3 (sv)
  • #4 Jeremy Jones (ONU) won by dec. over Nick Sutton (Thiel), 6-5

141

  • Shaun Lee (ONU) lost by pin to #4 Jesse Meaney (Elizabethtown), 1:33
  • Shaun Lee (ONU) lost by pin to Caleb Wiley (Lycoming), 1:36

149

  • J.P. Hoopes (ONU) lost by maj. dec. to #2 Daniel Mirrman (John Carroll), 16-2
  • J.P. Hoopes (ONU) lost by dec. to Tyler Johnson (Mt Union), 4-2 (ot)

157

  • Kyle Brezovec (ONU) lost by dec. to #7 Brian Watkins (Lycoming), 6-4
  • Kyle Brezovec (ONU) won by dec. over Nicholas Greenquist (RIT), 4-2
  • Kyle Brezovec (ONU) won by dec. over #8 Thomas Fering (Mt St Joseph), 5-1
  • Kyle Brezovec (ONU) lost by dec. to v #4 Jacob English (Messiah), 3-1 (sv)

165

  • #5 Tyler Gargano (ONU) lost by dec. to Woody Herman (Elizabethtown), 3-2
  • #5 Tyler Gargano (ONU) won by dec. over John Connick (John Carroll), 8-2
  • #5 Tyler Gargano (ONU) lost by dec. to #6 Tom Demetrio (York), 5-3

174

  • #1 Kyle Kwiat (ONU) - Champion
  • #1 Kyle Kwiat (ONU) won by forfeit over Tyler Ray (Mt St Joseph)
  • #1 Kyle Kwiat (ONU) won by tech fall over #8 Brent Kirk (Mt Union), 16-0; 3:21
  • #1 Kyle Kwiat (ONU) won by fall over #5 Anthony Bonaventura (Waynesburg), 4:37
  • #1 Kyle Kwiat (ONU) won by dec. over #2 Ben Kramer (Messiah), 5-0

184

  • Kyle Raber (ONU) lost by fall to #5 Richard Dowdley (Heidelberg), 6:01
  • Kyle Raber (ONU) won by maj. dec. over Zeke Stroupe (Washington & Jefferson), 12-4
  • Kyle Raber (ONU) won by dec. over v Nick Joy (Brockport St), 11-9
  • Kyle Raber (ONU) lost by maj. dec. to v Jeremy Hathaway (MtU), 12-0

197

  • #4 Michael Pawlitz (ONU) - 5th Place
  • #4 Michael Pawlitz (ONU) won by fall over Nikolas Christine (Lycoming), 5:27
  • #4 Michael Pawlitz (ONU) lost by dec. to #5 Nick Rajcsak (Mt Union), 3-1
  • #4 Michael Pawlitz (ONU) won by maj. dec. over Eric Kohr (Washington & Jefferson), 10-2
  • #4 Michael Pawlitz (ONU) won by fall over #8 Lucas Weber (Musk), 1:55
  • #4 Michael Pawlitz (ONU) lost by dec. to #6 Travis Ebersole (Messiah), 5-2
  • #4 Michael Pawlitz (ONU) won by dec. over #5 Nick Rajcsak (Mt Union), 8-3

285

  • #5 Cody Lovejoy (ONU) - 3rd Place
  • #5 Cody Lovejoy (ONU) won by dec. over Maxwell Lamport (Lycoming), 4-1
  • #5 Cody Lovejoy (ONU) won by dec. over #4 Charles Jones (Messiah), 7-2
  • #5 Cody Lovejoy (ONU) lost by dec. to #1 John Wilkinson (Brockport), 7-4
  • #5 Cody Lovejoy (ONU) won by dec. over Will Porter (John Carroll), 8-2
  • #5 Cody Lovejoy (ONU) won by dec. over #6 Nino Majoy (Berg), 5-2