Kwiat wins, Jones third to lead No. 17 Wrestling at 29-team Wheaton (Ill.) Pete Willson Invitational

Kwiat wins, Jones third to lead No. 17 Wrestling at 29-team Wheaton (Ill.) Pete Willson Invitational

By Tim Glon

| Tournament Site |

WHEATON, Ill. — Senior Kyle Kwiat won at 174 pounds and senior Jeremy Jones finished third at 133 pounds to lead the No. 17-ranked Ohio Northern wrestling team to an 11th place finish at the 29-team Wheaton (Ill.) Pete Willson Invitational Friday and Saturday.

Jones had an impressive 7-1 record, including a 3-0 record in the wrestlebacks on Saturday, to improve to 21-15 on the season.

He on a tight 2-0 decision over sixth-seeded James Bennett of Wisconsin-LaCrosse in the third place match.

Kwiat, the No. 1-ranked and top-seeded wrestler at 174 pounds, posted a 4-0 record with three tech falls on the weekend.

He topped Kevin O'Brien of Wisconsin-LaCrosse by tech fall 17-0 in 4:58 in the championship match.

Kwiat improves to 32-3 on the season and now leads the NCAA with 19 tech falls.

Junior Jerry Pasquale, sophomore J.P. Hoopes and sophomore Kyle Brezovec also won matches on Friday, but were eliminated in the double-elimination tournament.

The Polar Bears will return to action on Tuesday where they will celebrate Senior Night with a 7:30 pm Ohio Athletic Conference dual meet with Baldwin Wallace at the ONU Sports Center.

Ohio Northern Results

125

  • #8 Jerry Pasquale (ONU) won by fall over Ben Calvert (Heidelberg), 1:24
  • #8 Jerry Pasquale (ONU) won by fall over Daniel Rodriguez (Messiah), 2:09
  • #8 Jerry Pasquale (ONU) lost by dec. to #1 Jake Scholten (Augustana), 6-1
  • #8 Jerry Pasquale (ONU) lost by dec. to Alfred McKeown (Olivet), 12-6

133

  • Jeremy Jones  - 3rd Place
  • Jeremy Jones (ONU) won by fall Aaron Davis (Wabash), 3:30
  • Jeremy Jones (ONU) lost by fall to #1 Nathan Fitzenrider (NCentral), 3:51
  • Jeremy Jones (ONU) won by dec. over Collin Lesko (Alma), 2-0
  • Jeremy Jones (ONU) won by maj. dec. over David Rosenau (UW-Oshkosh), 11-1
  • Jeremy Jones (ONU) won by dec. over #3 Jeremy Border (Mt Union), 4-0
  • Jeremy Jones (ONU) won by dec. over #4 Austin Binish (MSOE), 6-3
  • Jeremy Jones (ONU) won by default over #5 Kyle Coblenz (Messiah)
  • Jeremy Jones (ONU) won by dec. over #6 James Bennett (UW-LaCrosse), 2-0

149

  • J.P. Hoopes (ONU) lost by dec. to #1 Gage Pederson (Olivet), 7-5
  • J.P. Hoopes (ONU) won by dec. over James Carey (Alma), 9-3
  • J.P. Hoopes (ONU) lost by default to Michael Lammer (Elizabethtown)

157

  • Kyle Brezovec (ONU) lost by maj. dec. to #8 Jon Garrison (Mt Union), 17-3
  • Kyle Brezovec (ONU) won by fall over Aaron Hoover (Knox), 6:48
  • Kyle Brezovec (ONU) lost by dec. to Brandon Stradel (UW-EauClaire), 6-3

174

  • #1 Kyle Kwiat - Champion
  • #1 Kyle Kwiat (ONU) won by tech. fall over Steven Franke (Chicago), 15-0; 3:00
  • #1 Kyle Kwiat (ONU) won by dec. over #8 Ben Kramer (Messiah), 9-6
  • #1 Kyle Kwiat (ONU) won by tech. fall over #4 Dan Schiferi (UW-Oshkosh), 15-0; 3:09
  • #1 Kyle Kwiat (ONU) won by tech. fall over #7 Kevin O'Brien (UW-LaCrosse), 17-0; 4:58

184

  • Kyle Raber (ONU) lost by tech. fall to #1 Josef Rau (Elmhurst), 19-4; 6:40
  • Kyle Raber (ONU) lost by fall to Brian Deming (Mt Union), 2:12

285

  • #5 Cody Lovejoy (ONU) lost by fall to Jack Lewis (Elmhurst), 4:59
  • #5 Cody Lovejoy (ONU) lost by maj. dec. to Charles Jones (Messiah), 11-3