Kwiat, Jones lead No. 17-ranked Wrestling on Day 1 of Wheaton (Ill.) Pete Willson Invitational

Kwiat, Jones lead No. 17-ranked Wrestling on Day 1 of Wheaton (Ill.) Pete Willson Invitational

By Tim Glon

WHEATON, Ill. — Seniors Kyle Kwiat and Jeremy Jones made into the final eight of their respective weight classes to lead the No. 17-ranked Ohio Northern wrestling team on Day 1 of the Wheaton (Ill.) Pete Willson Invitational on Friday.

Jones guaranteed himself a top-eight finish by posting a 4-1 record at 133 pounds.

He got a pin, a major decision and two decisions and will compete in the consolation quarterfinals against fourth-seeded Austin Binish Milwaukee School of Engineering Saturday morning.

Jones is now 18-15 on the year.

Kwiat, the No. 1-ranked and top-seeded wrestler at 174 pounds, won by tech fall and by decision to advance into the semifinals at 174 pounds.

The tech. fall was his NCAA-best 17th of the season as Kwiat improves to 30-3 on the season.

He will face fourth-seeded Dan Schiferi of Wisconsin-Oshkosh on Saturday.

Junior Jerry Pasquale, sophomore J.P. Hoopes and sophomore Kyle Brezovec also won matches on Friday, but were eliminated in the double-elimination tournament.

The Polar Bears will wrap up the Pete Willson Invitational on Saturday.

Ohio Northern Results

125

  • #8 Jerry Pasquale (ONU) pinned Ben Calvert (Heidelberg), 1:24
  • #8 Jerry Pasquale (ONU) pinned Daniel Rodriguez (Messiah), 2:09
  • #8 Jerry Pasquale (ONU) lost by dec. to #1 jake Scholten (Augustana), 6-1
  • #8 Jerry Pasquale (ONU) lost by dec. to Alfred McKeown (Olivet), 12-6

133

  • Jeremy Jones (ONU) pinned Aaron Davis (Wabash), 3:30
  • Jeremy Jones (ONU) lost by pin to #1 Nathan Fitzenrider (NCentral), 3:51
  • Jeremy Jones (ONU) won by dec. over Collin Lesko (Alma), 2-0
  • Jeremy Jones (ONU) won by maj. dec. over David Rosenau (UW-Oshkosh), 11-1
  • Jeremy Jones (ONU) won by dec. over #3 Jeremy Border (Mt Union), 4-0
  • Jeremy Jones (ONU) v #4 Austin Binish (MSOE)

149

  • J.P. Hoopes (ONU) lost by dec. to #1 Gage Pederson (Olivet), 7-5
  • J.P. Hoopes (ONU) won by dec. over James Carey (Alma), 9-3
  • J.P. Hoopes (ONU) lost by default to Michael Lammer (Elizabethtown)

157

  • Kyle Brezovec (ONU) lost by maj. dec. to #8 Jon Garrison (Mt Union), 17-3
  • Kyle Brezovec (ONU) won by fall over Aaron Hoover (Knox), 6:48
  • Kyle Brezovec (ONU) lost by dec. to Brandon Stradel (UW-EauClaire), 6-3

174

  • #1 Kyle Kwiat (ONU) won by tech. fall over Steven Franke (Chicago), 15-0; 3:00
  • #1 Kyle Kwiat (ONU) won by dec. over #8 Ben Kramer (Messiah), 9-6
  • #1 Kyle Kwiat (ONU) v #4 Dan Schiferi (UW-Oshkosh)

184

  • Kyle Raber (ONU) lost by tech. fall to #1 Josef Rau (Elmhurst), 19-4; 6:40
  • Kyle Raber (ONU) lost by fall to Brian Deming (Mt Union), 2:12

285

  • #5 Cody Lovejoy (ONU) lost by pin to Jack Lewis (Elmhurst), 4:59
  • #5 Cody Lovejoy (ONU) lost by maj. dec. to Charles Jones (Messiah), 11-3