2012 Ohio Athletic Conference Track & Field Championships

OAC Indoor Information

OAC Outdoor Information


Outdoor
Friday-Saturday, April 27-28
Wilmington College - Wilmington, Ohio

| Championships Site | Event Schedule (pdf) | Live Results |

Women's Pole Vault

3. Aubrie Stechschulte, 10-04.00
All-OAC

Women's Javelin

 

Women's Discus

 

Women's Long Jump

4. Aubrie Stechschulte, 17-07.50

Women's 10,000

1. Mallory Bloom, 37:57.33
OAC Champ
8. Sarah Turley, 39:25.70

Women's 4x800

2. Caitlin Huber,
Lydia Weaver,
Shayla Siefker,
Alison Steinbrunner,
9:28.52
All-OAC 

Women's High Jump

2. Vicki Moga, 5-02.50
All-OAC

Women's Shot Put

 

Women's Triple Jump

6. Emily Blum, 33-10.75

Women's Hammer

 

Women's 1,500

2. Alison Steinbrunner, 4:41.54
All-OAC
School Record

Women's 4x100

7. Gabrielle Metzner,
Aubrie Stechschulte,
Shannon Hageman,
Jordan Buchanan, 51.04

Women's Steeplechase

6. Casey Adamck, 12:01.55

Women's 100 Hurdles

6. Gabrielle Metzner, 16.10

Women's 400

 

Women's 100

 

Women 800

2. Shayla Siefker, 2:18.83
All-OAC
8. Caitlin Huber, 2:25.75

Women's 400 Hurdles

 

Women's 200

 

Women's 5,000

1. Alison Steinbrunner, 17:32.70
OAC Champ
OAC Record
8. Mallory Bloom, 18:43.39

Women's 4x400

7. Jordan Buchanan,
Lydia Weaver,
Shayla Siefker,
Laura Avino,
4:14.16


   
           

Men's Discus

 

Men's Long Jump

 

Men's Javelin

 

Men's Pole Vault

 

Men's 10,000

5. Kenton Holliday, 32:58.26
8. Matt Bayman, 33:15.89

Men's 4x800

1. Evan McKee,
Ben Ankrom,
Cory Bailey,
Dan Smith, 7:44.95
OAC Champs

Men's Shot Put

 

Men's Triple Jump

 

Men's High Jump

8. Ryan Brancheau, 6-03.25

Men's Hammer

8. Joe Gutter, 150-00

Men's 1,500

1. Dan Smith, 3:59.22
OAC Champ
2. Ben Ankrom, 4:00.14
All-OAC
7. Mathew Johnson, 4:05.86
8. Dan Steigerwald, 4:06.80

Men's 4x100

2. Francisque Pierre-Jerome,
Adrian Arias,
Jon Roseler,
Chad Bridges, 42.38
All-OAC

Men's Steeplechase

1. Michael Simmons, 9:22.62
OAC Champ
2. Mark Berton, 9:26.86
All-OAC

Men's 110 Hurdles

 

Men's 400

 

Men's 100

 

Men's 800

1. Cory Bailey, 1:53.87
OAC Champ
2. Evan McKee, 1:55.15
All-OAC
3. Ben Ankrom, 1:55.75
All-OAC

Men's 400 Hurdles

 

Men's 200

2. Jon Roseler, 22.15
All-OAC
7. Francisque Pierre-Jerome, 22.35

Men's 5,000

2. Dan Smith, 15:07.40
All-OAC
8. Michael Simmons, 15:30.33

Men's 4x400

4. James Rader,
Chad Bridges,
Evan McKee,
Cory Bailey, 3:21.35

     

 

Men's Individual Points  
Name Points
   
   
   

 

Women's Individual Points  
Name Points
   
   
   

Special Awards

Most Outstanding Distance Athlete (Men): Dan Smith





Indoor
Friday-Saturday, Feb. 24-25, 2012
Otterbein University - Westerville, Ohio

| Championships Site | Event Schedule (pdf) |

Top 8 ONU individuals and Top 3 ONU relay teams in each event will be listed below. Full results will be available at the end of the weekend.

Women's Long Jump

8. A. Stechshulte - 16-7.75

Women's 3,000

1. A. Steinbrunner - 10:16.45
OAC Champion

OAC Meet Record

4. K. Casanova - 10:36.86

Women's Pole Vault

1. A. Stechschulte - 12-0.50
OAC Champion

Women's DMR

1. Weaver, Avino,
Siefker, Steinbrunner - 12:19.46
OAC Champions

Women's Mile

2. L. Weaver - 5:21.11
All-OAC

Women's High Jump

t3. V. Moga - 5-02.50
All-OAC

Women's 60 Hurdles

6. G. Metzner - 9.75

Women's 400

6. J. Buchanan - 1:03.11

Women's 800

4. S. Siefker - 2:20.29

8. E. Radigan - 2:28.67

Women's 1,000

4. L. Weaver - 3:07.30
8. C. Huber - 3:12.38

Women's 5,000

1. A. Steinbrunner - 17:43.46
OAC Champion
OAC Meet Record

2. K. Casanova - 18:10.28

7. M. Bloom - 18:36.40

 
           

Men's 3,000

1. D. Smith - 8:38.04
OAC Champion

7. N. Rosenbaum - 8:59.10

Men's Weight Throw

2. J. Gutter - 56-0.5
All-OAC

Men's DMR

1. Johnson, McKee,
Bailey, Ankrom - 10:27.13
OAC Champions

Men's 4x200

1. Bridges, Schwab, Roseler, Pierre-Jerome - 1:29.61
OAC Champions

Men's Mile

1. Dan Smith - 4:17.28
OAC Champion

3. Ben Ankrom - 4:22.63
All-OAC

6. Mathew Johnson - 4:28.12

Men's Triple Jump

5. Jarrod Stevens - 43-09.75

Men's 400

1. J. Schwab - 49.51
OAC Champion

5. C. Bridges - 51.09

Men's 500

7. J. Rader - 1:08.17

Men's 60

1. F. Pierre-Jerome - 7.03
OAC Champion

Men's 800

1. C. Bailey - 1:55.75
OAC Champion

3. Evan McKee - 1:57.39
All-OAC

Men's 1,000

1. D. Smith - 2:31.95
OAC Champion

4. M. Johnson - 2:36.01

Men's 200

1. F. Pierre-Jerome - 22.58
OAC Champion

Men's 5,000

3. Michael Simmons - 15:17.67
All-OAC

Men's 4x400

1. Bridges, McKee, Bailey, Schwab - 3:24.55
OAC Champions

Men's High Jump

3. R. Brancheau - 6-5.5
All-OAC


   
           

 

Men  
Name Points
Dan Smith
30
Francisque Pierre-Jerome 22.5
Cory Bailey 15
Jacob Schwab 15
Evan McKee 11
Mathew Johnson 10.5
Chad Bridges 9
Ben Ankrom 8.5
Joe Gutter
8
Ryan Brancheau 6
Michael Simmons 6
Jarrod Stevens 4
Jonathan Roseler 2.5
James Rader 2
Nate Rosenbaum 2

 

Women  
Name Points
Alison Steinbrunner 22.5
Lydia Weaver 15.5
Kelly Casanova 13
Aubrie Stechschulte 11
Shayla Siefker 8
Vicki Moga 5.5
Jordan Buchanan 4
Gabrielle Metzner 3.5
Laura Avino 2.5
Mallory Bloom 2
Caitlin Huber 1
Erin Radigan 1
Emily Blum 0.5
Shannon Hageman 0.5
Katie Klopp 0.5
Sarah Meyer 0.5

Special Awards

Most Outstanding Distance Athlete (Women): Alison Steinbrunner
Most Outstanding Distance Athlete (Men): Dan Smith
Co-Most Outstanding Sprint Athletes (Men): Jacob Schwab, Austin Curbow (OTT)
Coaching Staff of the Year (Men): Ohio Northern

 

Nate Rosenbaum 2